Mackenzie LittleMackenzie Little
Spencer-Allen
Track & Field

Little Makes 10 for Paris

The addition of Mackenzie Little to the Australian team means 10 Card track and field athletes will compete in the Olympics.

Mackenzie Little was named to the Australian Olympic team Monday, sending the two-time NCAA women’s javelin champion and Stanford alum to her second Olympic Games. 

Little, a 2023 World Championships bronze medalist, becomes the 10th from Stanford track and field named to compete in Paris, the most in a single Games for Stanford. The previous high was eight in Tokyo in 2021 and in Beijing in 2008. 

Four are first-time Olympians (Fiona O’Keeffe, Udodi Onwuzurike, Juliette Whittaker, and Harrison Williams). Overall, five countries are represented (U.S., Australia, Canada, Greece, and Nigeria). 

Here are Stanford’s Paris track and field Olympians, with their graduating classes:

Valarie Allman ’17 (U.S., women’s discus)
Elise Cranny ’18 (U.S., women’s 5,000)
Malindi Elmore ’02 (Canada, women’s marathon)
Grant Fisher ’19 (U.S., men’s 5,000, 10,000)
Mackenzie Little ’19 (Australia, women’s javelin)
Fiona O’Keeffe ’20 (U.S., women’s marathon)
Udodi Onwuzurike ’25 (Nigeria, men’s 200, 4x100)
Katerina Stefanidi ’12 (Greece, women’s pole vault)
Juliette Whittaker ’26 (U.S., women’s 800)
Harrison Williams ’18 (U.S., men’s decathlon)

* * *

Sixteen Stanford athletes competed for spots on the U.S. team at the Olympic Trials in Eugene from June 21-30, with five earning spots in Paris. Here are the full results of Stanford athletes at the U.S. Trials:

Friday, June 21
Men
10,000 – Final: 1, Grant Fisher (’19) 27:49.47.
Decathlon – Day One: 7, Harrison Williams (’18) 4,278.
Williams’ results (event, place in event, mark, points, overall place):
Day One -- 100: 8, 10.74, 919 (8th); Long jump: 4, 24-5 ½ (7.45), 922 (4th); Shot put: 7, 48-7 ¼ (14.81), 778 (5th); High jump: 14, 6-1 ¼ (1.86), 679 (7th); 400: 1, 46.56, 980 (7th). First day total: 4,278.
Women
800 -- First round: 11, Juliette Whittaker (’23) 2:01.70Q; 18, Olivia Baker (’18) 2:01.99Q; 19, Roisin Willis (’26) 2:02.44Q. 
5,000 -- First round: 14, Elise Cranny (’18) 16:02.33Q; 15, Ella Donaghu (’21) 16:05.84Q.

Saturday, June 22
Men
Decathlon – Final: 3, Harrison Williams (’18) 8,384.
Williams’ results (event, place in event, mark, points, overall place):
Day Two – 110 hurdles: 5, 13.94, 982 (5th); Discus: 8, 147-8 (45.00), 767 (5th); Pole vault: 2, 16-6 (5.05), 926 (3rd); Javelin: 3, 194-10 (59.39), 729 (3rd); 1,500: 2, 4:36.60, 702 (3rd). Total: 8,384.

Sunday, June 23
Women
800 – Semifinals: 4, Juliette Whittaker (’26) 1:59.58q (school outdoor record); 15, Olivia Baker (’18) 2:01.50; 17, Roisin Willis (’26) 2:02.16. 
Heptathlon – Day One: 4, Allie Jones (’22) 3,763.
Jones’ results (event, place in event, mark, points, overall place):
Day One – 100 hurdles: 2, 13.02, 1,121 (2nd); High jump: 9, 5-8 (1.73), 891 (5th); Shot put: 14, 41-7 ¼ (12.68), 706 (7th); 200: 2, 23.34, 1,045 (4th). First-day total: 3,763.

Monday, June 24
Women
800 – Final: 3, Juliette Whittaker (’26) 1:58.45 (PB; school record).
5,000 – Final: 2, Elise Cranny (’18) 14:40.36; 7, Ella Donaghu (’21) 15:14.27.
Discus – Qualifying: 1, Valarie Allman (’17) 232-7 (70.89). 
Heptathlon – Final: 5, Allie Jones (’22) 6,199. 
Jones’ results (event, place in event, mark, points, overall place):
Day Two – Long jump: 3, 20-4 ½ (6.21), 915 (4th); Javelin: 11, 114-8 (34.97), 571 (7th); 800 – 3, 2:11.03, 950 (5th). Total: 6,199.

Thursday, June 27
Men
5,000 – First round: 3, Grant Fisher (’19) 13:24.78Q; 6, Sean McGorty (’17) 13:25.05Q; 13, Tai Dinger (’18) 13:31.56; 20, Thomas Ratcliffe (’20) 13:35.13.
Women
1,500 – First round: 4, Ella Donaghu (’21) 4:06.99Q; 16, Christina Aragon (’20) 4:10.04Q; 27, Elise Cranny (’18) 4:16.05; 34, Maddy Berkson (’18) 4:17.72.
Long jump – Qualifying: 11, Alyssa Jones (’26) 21-2qw (6.45), 21-1 ¼ (6.43).
Discus – Final: 1, Valarie Allman (’17) 232-0 (70.73).

Friday, June 28
Women
1,500 – Semifinals: 7, Elise Cranny (’18) 4:02.56Q; 12, Christina Aragon (’20) 4:05.36q; 17, Ella Donaghu (’21) 4:09.68. 

Saturday, June 29
Women
10,000 – Final: 4, Jessica Tonn McClain (’14) 32:04.57.
Long jump – Final: 12, Alyssa Jones (’26) 20-9 ¾ (6.34).

Sunday, June 30
Men
5,000 – Final: 1, Grant Fisher (’19) 13:08.85; 6, Sean McGorty (’17) 13:18.27.
Women
1,500 – Final: 6, Elise Cranny (’18) 3:57.87; 10, Christina Aragon (’20) 4:06.54.