Burghers_of_Calais_JT_042121_1594Burghers_of_Calais_JT_042121_1594
John Todd/isiphotos.com
Men's Swimming & Diving

Winter Academic Honor Roll

STANFORD, Calif. – Stanford was recognized with a conference-best 145 student-athletes named to the Pac-12 Winter Academic Honor Roll, as announced on Wednesday.

Any student-athlete on their respective team roster with a cumulative grade-point average of 3.3-or above, and who has served at least one year in residence at the institution, is eligible for the distinction.

The 2023 Winter Academic Honor Roll includes 417 student-athletes who participated in the Conference-sponsored sports of men's and women's basketball, women's gymnastics, men's and women's swimming and diving, and wrestling.

As approved by the Conference's Faculty Athletics Representatives, any student-athlete competing in an NCAA-sponsored or emerging sport at a Pac-12 institution, regardless of league sponsorship, is also eligible for Academic Honor Roll recognition and includes 437 student-athletes from the winter sports of fencing, men's gymnastics, men's ice hockey, men's and women's indoor track and field and skiing.

Men's Basketball (9)

NameMajor
Brandon AngelEconomics
Neal BegovichEconomics
Josue Gil-SilvaMechanical Engineering
Michael JonesStatistics
James KeefeEconomics
Max MurrellComputer Science
Michael O'ConnellEconomics
Isa SilvaUndeclared
Roy YuanComputer Science

Women's Basketball (5)

NameMajor
Elena BosganaUndeclared
Agnes Emma-NnopuHuman Biology
Kiki IriafenUndeclared
Hannah JumpPsychology
Ashten PrechtelManagement Science and Engineering

Fencing (13)

NameMajor
Jeanette HanUndeclared
Charlotte HeUndeclared
Liana KeesingElectrical and Electronics Engineering
Eugene KoCreative Writing
Haley KooProduct Design
Woo Joo KwonBioengineering (MS)
Hanna LeeComputer Science (MS)
Zhiyin LinUndeclared
Donghwan ParkProduct Design
Sofia RasoUndeclared
Kai RayleUndeclared
Irene YeuAeronautics and Astronautics
Joy YunComputer Science

Men's Gymnastics (13)

NameMajor
Mark BerlagaUndeclared
Jeremy BischoffUndeclared
Brandon BrionesMechanical Engineering
J.R. ChouMechanical Engineering
Ian GuntherSustainability Science and Practice (MS)
Nicolas KueblerUndeclared
Ian Lasic-EllisUndeclared
Riley LoosManagement Science and Engineering
Brody MaloneManagement Science and Engineering
Luke McFarlandUndeclared
Brandon NguyenHuman Biology
Matthew SzotSustainability Science and Practice (MS)
Colt WalkerMechanical Engineering

Women's Gymnastics (9)

NameMajor
Ira AlexeevaInternational Relations
Madison BrunetteBiology
Jade ChrobokHuman Biology
Sandra JessenHuman Biology
Brenna NeaultUndeclared
Isabela OnyshkoCivil Engineering
Addie StonecipherProduct Design
Chloe WidnerProduct Design
Amanda ZengIDMEN

Men's Indoor Track & Field (26)

NameMajor
Liam AndersonPublic Policy
Anthony ArgyropoulosComputer Science
Meika Beaudoin-RousseauHuman Biology
Thomas BoydenComputer Science
Garrett BrownUndeclared
Evan BurkeHuman Biology
Olufemi ColeUndeclared
Robert DiDonatoUndeclared
Marcus FloydArchitectural Design
J.T. HerrscherAeronautics and Astronautics
Charles HicksCognitive Science
Allan HunterMechanical Engineering
Chudi IkpeazuPhilosophy (Master's)
John KroegerUndeclared
John LesterUndeclared
Sam LiokumovichComputer Science
Max MansonEarth and Planetary Sciences
Max McKhannEconomics
Udodi OnwuzurikeUndeclared
Ky RobinsonManagement Science and Engineering
Dorien SimonComputer Science
Cole SproutSymbolic Systems
James StevensManagement Science and Engineering
Nolan TopperUndeclared
Kevin YangComputer Science
Miles ZoltakSymbolic Systems

Women's Indoor Track & Field (22)

NameMajor
Brandy AtuatasiUndeclared
Grace ConnollyHuman Biology
Audrey DaDamioUndeclared
Ellie DeligianniHuman Biology
Zofia DudekBioengineering
Lily FlynnEconomics
Morgan FosterPsychology
Imogen GardinerUndeclared
Taylor JamesUndeclared
Lucy JenksScience, Technology and Society
Kelly KernScience, Technology and Society
Lianne KistlerScience, Technology and Society
Elise MillerScience, Technology and Society
Megan OlomuPublic Policy
Camille PeisnerUndeclared
Audrey SuarezUndeclared
Ellie TaliusComputer Science
Melissa TanakaCivil & Environmental Engineering (MS)
Samantha ThomasBiomedical Computation
Maya ValmonUndeclared
Laurel WongHuman Biology
Teagan ZwaanstraUndeclared

Men's Swimming & Diving (19)

NameMajor
Jonathan AffeldComputer Science
Shane BlinkmanMechanical Engineering
Ethan DangEconomics
Matt FenlonUndeclared
Preston ForstManagement Science and Engineering
Ethan FosterComputer Science
Hunter HollenbeckPhysics/Electrical Engineering
Ethan HuComputer Science
Leon MacAlisterEconomics (BA), Computer Science (MS)
Gabe MachadoUndeclared
Andrew MatejkaHistory/Economics
Luke MaurerEconomics
Rick MihmEconomics
Ron PolonskyUndeclared
Neel RoyPhysics
Jack RyanUndeclared
Aaron SequeiraUndeclared
William TarvestadHuman Biology
Avery VossUndeclared

Women's Swimming & Diving (19)

NameMajor
Lauren BurchUndeclared
Kira CrageHuman Biology
Alex CriseraSymbolic Systems
Torri HuskeUndeclared
Meghan LynchUndeclared
Lillie NordmannUndeclared
Lucie NordmannEngineering
Maria PapworthUndeclared
Samantha PearsonUndeclared
Allie RaabMathematics
Aurora RoghairUndeclared
Taylor RuckHuman Biology
Janelle RudolphUndeclared
Anna ShawUndeclared
Sam TadderUndeclared
Amy TangUndeclared
Morgan TankersleyHuman Biology
Emma WhealProduct Design
Julia WortmanEnglish

Wrestling (10)

NameMajor
Jaden AbasPsychology
Nick AddisonPsychology
Luciano ArroyoPhilosophy & Literature
Suhas ChundiComputer Science
Jackson DiSarioBioengineering
Shane GriffithCommunication (MA)
Peter MingManagement Science and Engineering
Seamus O'MalleyMechanical Engineering
Fabian SantillanManagement Science and Engineering
Nick StemmetScience, Technology and Society